Java – JDBC

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Eklenme: 19 Eylül 2017
Dil: Türkçe
208 views

Java programlama dilinde veri tabanına bağlantı için JDBODBC ara yüzü kullanılır. Temel mantık ana server-client mimarisinde server üzerinde bağlantı nesnelerinin oluşturulup, veri tabanında kayıtlara ulaşılması ve istenen değişikliklerin yapılmasıdır.

JDBC, ilişkisel veri tabanlarına ara yüz olarak tanımlanabilir. Java Veri tabanı bağlantısı (JDBC) sınıfları SQL cümlelerini çalıştırarak ilişkisel veri tabanlarına erişimi ve bu veriler üzerinde işlem yapmayı sağlar.

JDBC ile veri tabanı bağlantısını sağlamak için server üzerinde bağlantı nesnesi oluşturulur, JDBC sürücüleri yüklenir, SQL cümleleri ile veri tabanı üzerinde istenen değişiklikler yapılır ve bağlantı kapatılır.

Bu çalışmada Java programlama dili kullanılarak ağ ortamında çalışabilecek veri tabanı uygulamaları geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu yüzden öncelikle veri tabanı uygulamaları geliştirebilecek yeterliliği sahip olmak için Java proglama dili veri tipleri, sınıf yapısı ve sınıf oluşturma, uygulamaların görsel olması için grafik kütüphanesi ve grafik uygulamaları, en son olarak da veri tabanı uygulamaları anlatılmıştır. Uygulamaların çalıştırılmasında herhangi bir Web Browser ‘a (Web tarayıcısı) bağlı kalmadan Java ile birlikte hazır olarak gelen Appletviewer kullanılmıştır.

Yorum Yapabilirsiniz