Assembly Programlama Dili

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Sürüm: 2003
Eklenme: 28 Ağustos 2017
Dil: Türkçe
Üretici: Fehmi Noyan İSİ
412 views

Assembly programlama dili düşük seviyeli bir dil olup C, C++, Pascal, Basic gibi yüksek seviyeli programlama dillerine göre anlaşılması biraz daha zordur. Assembly dili ile program yazarken kullanılan bilgisayarın donanım özellikleri programcı için önemlidir. Yazılan kodlar çoğunlukla donanıma bağlı yazılır ki bu da programın taşınabilirliğini azaltan bir faktördür.

Assembly dili ile program yazarken programcı doğrudan bilgisayarın işlemcisi ve hafızası ile uğraşır. Yani hafızadaki ( RAM’deki ) ve işlemci gözlerindeki değerleri doğrudan değiştirme olanağı vardır. Yüksek seviyeli dillerdeki derleyicilerden farklı olarak, assembly kaynak dosyalarını çalışabilir dosya haline getirebilmek için “assembler” ve “linker” adı verilen programlar kullanılır. Aslında derleyiciler de bir tür assembler programıdır denebilir. Fakat derleyiciler, ekstra bir parametre kullanılmadığı taktirde, kaynak dosyasını önce gerekli Object dosyasına çeviriler daha sonra, bir hata ile karşılaşılmaz ise, elde edilen object dosyası linker yardımı ile çalışabilir dosya haline getirilir.

Bilgisayarımızda çalıştırılan tüm programlar önce bilgisayarımızın RAM’ine yüklenir. Daha sonra RAM üzerinde çalıştırma işlemi gerçekleştirilir. RAM’e yüklenen bilgi programımızın makine dili karşılığından başka bir şey değildir. Makine dilinin kullanıcı tarafından anlaşılabilir şekline ise assembly dili demek pek yanlış olmaz.

Aslında assembly programlarının en önemli özellikleri boyutlarının yüksek seviyeli bir dil ile yazılan programlara nazaran çok küçük olması ve buna bağlı olarak çok daha hızlı çalışmalarıdır

Yorum Yapabilirsiniz