Arduino Programlama Kitabı

Eklenme: 8 Ağustos 2017
Dil: Türkçe
Üretici: Uğur Demir
Web: https://ugrdmr.wordpress.com/
421 views

Bu kitabın yazımı Arduino resmi sitesindeki Reference bölümü referans alınarak yazar tarafından derlenerek yazılmıştır.

Bu kitabın amacı Arduino Atmel Atmega 328P Mikrodenetleyici kullanarak özellikle Arduino için C programlama dilini öğrenmek için yazılmıştır. C genel amaçlı bir programlama dilidir. Geliştirildiği ortam olan UNİX sistemi ile yakından ilgilidir.

Derleyici ve işletim sistemleri yazmak için oldukça kullanışlı olması nedeni ile “sistem programlama dili” olarak adlandırılır. C iyi düzenlenmiş programların geliştirilebilmesi için gerekli temel akış kontrolü sunar. Bunlar gruplama, karar verme(if-else), olası durumlarından biri dallanma(switch), döngülerde koşul sınamanın başta (for,while) ve döngülerden ani çıkma (break) olarak sayılabilir.

Arduino programlanırken C dilinin yanı sıra asıl beslendiği yer kütüphanelerimizinde yazıldığı C++ dilidir. Bizim kullandığımız fonksiyonlar arkada çalışan ve programımıza en başta eklediğimiz kütüphanelerden gelmektedir.

Bu kitapta Arduino için yazılmış özel kütüphanelerde kullanacağımız hazır fonksiyonlar ve C nin temeli anlatılmıştır.
Arduino projelerimizde ister uzaya göndereceğimiz araç yapalım ister akıllı saat ister led yakıp söndürelim programlama yaparken önceliğimiz her zaman basitlik olmalıdır. Parçaları birleştirerek, basitten başlayarak bütüne varmak bir parça kod ile başlayacaktır.

Yorum Yapabilirsiniz