Yazılım Geliştiricilerine API Tasarımı Konusunda Tavsiyeler

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Eklenme: 8 Kasım 2017
Dil: Türkçe
Üretici: Doğan Aydın
93 views

Bugün API kullanmadan geliştirme yapmak pek mümkün değil gibi. Hemen hemen her uygulamanın içinde bir API kullanımı söz konusu. Bu kadar yaygın kullandığımız, geliştirdiğimiz API’ların yapılarını doğru kurguluyor muyuz? İşte bu soruya Doğan Aydın’ın yaşadığı tecrübeleri ve kullandı servislerin, ürünlerin API’larında gözlemledikleri bir araya getirip paylaştığı yazısıdır.

Doğru bir API yapısı tasarımı, yazılımın sağlam ve az hata ile çalışması için en önem verilmesi gereken konulardan birisi olduğunu düşünüyorum.

Sunucu tarafında çıkmış bir hatanın doğru bir şekilde clientta ulaştırılmaması ya da eksik ulaştırılması kullanıcıların uygulamayı kullanmamasına, yazılıma karşı güveninin kırılmasına ve müşteriyi kaybetmeniz anlamına geliyor. Dolayısı ile sistemin içerisinde ne olursa olsun hataya ilişkin çıktı, hata kodları ile uç birimlere taşınabiliyor olmalıdır. Burada bir önemli konuda hatanın hangi katmanda gerçekleşiyorsa gerçekleşsin bir standart halinde üst fonksiyonlara iletilip, en üstte yer alan fonksiyonunda client birimine response’u hatayı içerecek şekilde dönmesidir. Tabi kullanıcı dostu bir dil ile verilmesi yönünde.

Yazının devamı için İndir/Oku ya tıklayınız.

Yorum Yapabilirsiniz